XX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek w naszej szkole

W dniach 8 – 15 maja odbył się w naszej szkole XX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek.

08 maja - „Bitwa na błędy 2”

Rozpoczęliśmy dyktandem pt. „Bitwa na błędy 2”. Wzięli w nim udział reprezentanci z klas I-IV. Uczniowie zmierzyli się z trudnym tekstem pt. „Jeden dzień z życia Kazimierza Wielkiego”, przygotowanym przez p. Ewę Czarnecką. Uczniowie musieli przebrnąć przez niełatwe łamigłówki językowe np. bezgrzebieniowy hełm, sfrancuziały hurrapatriota, kosaćcowaty kształt korzenionóżki czy nutka historiozofii… Wyniki dyktanda zostaną ogłoszone w dniu zakończenia roku szkolnego, tj. 23 czerwca br.

10 maja - międzyklasowy quiz wiedzy o kulturze, książce i filmie

Drugiego dnia Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, czyli 10 maja, odbył się międzyklasowy quiz wiedzy o kulturze, książce i filmie, w którym wzięło udział po 3 reprezentantów z każdej klasy. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą nt. popularnych filmów XX i XXI wieku, programów i teleturniejów telewizyjnych, literatury polskiej i zagranicznej oraz muzyki współczesnej. Wyniki tego konkursu zostaną również ogłoszone podczas akademii z okazji zakończenia roku szkolnego.

11 maja - „Powrót do dzieciństwa – poczytajmy wspólnie Tuwima”

W dniu 11 maja Biblioteka szkolna zorganizowała akcję pt. „Powrót do dzieciństwa – poczytajmy wspólnie Tuwima”. 

Wydarzenie miało miejsce w parku im. Leona Stankiewicza w Kowalu. Uczniowie czytali najpopularniejsze wiersze Tuwima, znane jeszcze ze szkoły podstawowej. Przypomnieliśmy  sobie niektóre z nich:  „Lokomotywa”, „Bambo”, „Rzepka”, „Okulary” czy „Ptasie Radio”.

Mang - japońskie komiksy

Także w tym dniu Biblioteka szkolna zorganizowała dla zainteresowanych uczniów prelekcję na temat mang – japońskich komiksów. Uczniowie mogli nie tylko obejrzeć prezentację i dowiedzieć się o genezie powstania tych popularnych komiksów, ale również wziąć do ręki, obejrzeć i przeczytać ich ciekawe fragmenty.

Konkurs na najciekawszy projekt okładki ulubionej książki

W ramach XX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek w naszej szkole odbył się ponadto konkurs na najciekawszy projekt okładki ulubionej książki. Do konkursu zgłosiły się 4 klasy: klasa I TM, I TŻ, IV TMŻ oraz II BS. Spośród nich zostaną wybrane najlepsze 3 prace. Wyniki zostaną ogłoszone 23 czerwca br.

Autor: Anna Andrzejewska i Ewa Czarnecka 

16 maja 2023 roku

ZSCKR w Kowalu

XX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek w naszej szkole