Wzruszający seans

W poniedziałek 5 lutego klasa I TM i I TW wraz z opiekunami Ks. Sebastianem i p. Basią wybrali się do Włocławskiego Multikina na film "Cudowny chłopak. Biały ptak" .

1

To druga część znanej produkcji z 2017 roku. Julian, który został usunięty ze szkoły za gnębienie małego Auggiego, trafia do nowej placówki. Nie potrafi się w niej odnaleźć, jest rozgoryczonym, egoistycznym młodzieńcem. Pomocną dłoń wyciąga do Juliana jego babcia. Ta niezwykle mądra kobieta opowiada mu wzruszającą historię swojej młodości, chcąc w ten sposób przekazać wnukowi mądrość życiową, a także wzbudzić w nim poczucie empatii do innych ludzi. Młoda Sara, przyszła babcia Juliana, wychowuje się w niewielkiej, francuskiej miejscowości. Jako jedyne dziecko nauczycielki i lekarza prowadzi beztroskie życie, dalekie od problemów i zmartwień. Do czasu, kiedy w Europie wybucha II wojna światowa. Francja poddaje się Niemcom, a hitlerowscy żołnierze pojawiają się w miejscowości Sary z nakazem schwytania wszystkich dzieci pochodzenia żydowskiego. W trakcie filmu okazuje się, że dziewczyna i jej rodzice są Żydami. Sara zostaje niemal porwana przez żołnierzy, lecz w ostatniej chwili z pomocą przychodzi jej Julien, klasowy kolega. To niepozorny młodzieniec, który przez swoje inwalidztwo jest nielubiany i wyszydzany przez innych uczniów. Julien i jego rodzice postanawiają schronić Sarę w stodole do czasu, kiedy odnajdą się jej rodzice. Mijają tygodnie, a wieści o matce i ojcu Sary – brak. Julien i jego najbliżsi zastępują młodej Żydówce rodzinę.

Z czasem między chłopakiem a dziewczyną tworzy się szczególna więź. Julien, mimo swoich problemów związanych z niepełnosprawnością, jest odważnym, troskliwym młodzieńcem. Sara czuje się przy nim bezpiecznie, widzi w chłopaku swojego obrońcę i przyjaciela. Gdy wokół panuje przerażająca rzeczywistość wojny, młodzi tworzą swój własny, wspaniały świat. W tym miejscu należy zakończyć dalszy opis tego pięknego, wzruszającego filmu. Jego fabuła obfituje w dobre, ale i niezwykle smutne sytuacje, które każdy musi obejrzeć sam. Historia filmu nie jest historią samą w sobie, lecz niesie ważne przesłanie, aktualne również we współczesnych czasach. Jest to przesłanie wzięte wprost z Ewangelii: o tym, że warto poświęcać się z miłości dla innych i każdego dnia być dla drugiego człowieka światłem pośród panujących ciemności.

Film dostarczył młodzieży wiele wzruszeń i skłonił do przemyśleń. Na koniec nie zabrakło łez…

Autor: Ks. Sebastian Szkop

Nauczyciel religii

06 lutego 2024 roku

ZSCKR Kowal

Wzruszający seans