„Kto ratuje jedno życie – ratuje cały świat” (z nauczania judaizmu)
W dniach 5-7 marca 2024 r. młodzież naszej szkoły wzięła udział w prelekcji połączonej z prezentacją na temat Rodziny Ulmów.
Okazję stanowiły trzy ważne daty: 6 marca – Dzień Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, 24 marca – Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką oraz ustanowienie przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej roku 2024 Rokiem Rodziny Ulmów.
Wiktoria i Józef Ulmowie byli wielodzietną rodziną zamieszkującą we wsi Markowa na Rzeszowszczyźnie. Józef był rolnikiem, ogrodnikiem, pszczelarzem, pasjonatem fotografii. Wiktoria grała w amatorskim teatrze. U obojga widoczne było zaangażowanie społeczne. W czasie II wojny światowej, w następstwie narastających prześladowań Żydów, od roku 1941 Ulmowie dawali schronienie ośmiorgu Żydom z okolic Markowej. Mimo iż rodzina Ulmów wiedziała o grożących jej konsekwencjach, potrafili przeciwstawić się wszechogarniającej pogardzie i agresji. Za ten wyjątkowy akt solidarności z drugim człowiekiem, poświęcenia i dobroci, zostali rozstrzelani w marcu 1943 r. przez żandarmerię niemiecką. 3 września 1995 r. Józefowi i Wiktorii Ulmom nadano pośmiertnie tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. W 2010 r. prezydent Lech Kaczyński odznaczył ich Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Za odwagę, poświęcenie dla bliźniego i niezachwianą wiarę oczekują na rodzinną beatyfikację. Pierwsze w Polsce Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej przyjęło ich imię.
Inicjatorem prelekcji była biblioteka szkolna, zaś głównym celem zaproszenia młodzieży było uświadomienie młodym ludziom wartości patriotyzmu oraz odpowiedzialnego i pełnego szacunku podejścia do historii i kultury narodowej.
Autor: Ewa Czarnecka
Nauczyciel języka polskiego
08 marca 2024 roku