Ciekawe zajęcia z twórcą ludowym

W dniu 21 listopada 2023 r. w przybyła do naszej szkoły Grażyna Olszaniec z Biura Regionalnego w Łysomicach Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie wraz z Krystyną Zagrabską - hafciarką i malarką z Włocławka, aby przeprowadzić warsztaty z dwiema grupami młodzieży w ramach realizowanego przez Instytut programu pn. „Spotkań z Twórcą Ludowym w Szkołach Rolniczych”.

1

Młodzieży zostały zaprezentowane tradycyjne zdobienia wykonywane haftem na różnych ubiorach, serwetach i makatach. Następnie przystąpiono do omówienia i wykonywania ozdób, malunków w postaci różnego rodzaju kompozycji inspirowanych florą i fauną. Ozdabiano w ten sposób zakładki, talerze, bombki oraz inne ozdoby, które kojarzą nam się ze Świętami Bożego Narodzenia. 

Wykonywane malowidła nawiązywały stylem do popularnych niegdyś „Włocławków”, czyli malowanych ręcznie wyrobów ceramicznych z włocławskiej fabryki fajansu. 

Młodzież była bardzo zainteresowana tymi zajęciami, niektórzy odkrywali w sobie nieznane im pokłady talentu. Każdy wyszedł z warsztatów obdarzony ozdobionym przez siebie przedmiotem. 

Pomysł realizacji takich spotkań jest ze wszech miar potrzebny, zwłaszcza, że w programie szkoły zawodowej nie przewidziano zajęć z przedmiotów artystycznych. 

Goście zaś mieli okazję zwiedzić Szkolne Muzeum, w którym znajduje się wiele arcyciekawych artefaktów związanych z dawnym życiem na kujawskiej wsi.

Autor: Arkadiusz Ciechalski

Wicedyrektor

22 listopada 2023 roku

ZSCKR Kowal

Ciekawe zajęcia z twórcą ludowym