Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.
Biblioteka
GODZINY OTWARCIA
mgr Anna Andrzejewska
Poniedziałek
8.45-10.40
Wtorek
13.05-13.55
Środa
8.00-10.40, 11.30-12.20
Czwartek
8.50-12.15
Piątek
8.00-8.50, 9.40-11.25
mgr Ewa Czarnecka
Poniedziałek
13.25-15.10
Wtorek
7.10-8.00, 9.35-11.30, 12.15-15.10
Czwartek
7.10-9.40, 10.25-11.35
Piątek
12.20-13.10, 13.55-15.10
Wydarzenia szkolne z książką w roli głównej
Tydzień Zakazanych Książek
Niebezpieczne, zabraniane, niewygodne, nieprawomyślne, niemoralne, cenzurowane, niszczone, palone. Książki zakazane. Wzbudzały kontrowersje, oburzenie i protesty. Czy słusznie się ich obawiano? W dniu 29 września 2022 r. w naszej auli odbyła się prelekcja, zorganizowana przez szkolną bibliotekę, na temat książek, które na przestrzeni lat były obwarowane sankcjami z powodów religijnych, obyczajowych czy ustrojowych. Tydzień Zakazanych Książek (Banned Books Week) został zainagurowany w latach 80. XX wieku w czasach protestów i sprawy Sądu Najwyższego Island Trees School District, który orzekł, że urzędnicy szkolni nie mogą zakazywać książek w bibliotekach tylko z powodu ich zawartości. Święto podkreśla wolność czytania, która jest ściśle związana z pierwszą poprawką amerykańskiej konstytucji, mówiącej o wolności słowa, traktując je jako prawo podstawowe. Organizowany zwykle w ostatnim tygodniu września, podkreśla wartość bezpłatnego i otwartego dostępu do informacji. Tydzień Zakazanych Książek łączy całą społeczność książki — bibliotekarzy, księgarzy, wydawców, dziennikarzy, nauczycieli i czytelników wszelkiego rodzaju — we wspólnym wspieraniu wolności poszukiwania i wyrażania pomysłów, nawet tych, które często uważane są za nieortodoksyjne lub niepopularne.
Uczniowie mogli dowiedzieć się, jakie książki, w tym także lektury, spotkały się z represjami i nie mogły być dopuszczone do użytku, tzn. zakazane było ich publikowanie i rozpowszechnianie w szkołach, księgarniach i innych instytucjach. Panie bibliotekarki zapoznały uczniów z listą książek, które były objęte cenzurą, a sami uczniowie aktywnie uczestniczyli w prelekcji czytając powody, z jakich książki i ich autorzy byli „na cenzurowanym”. Znalazły się na tej liście m.in.: „Szatańskie wersety”, „Folwark zwierzęcy”, „Rok 1984”, „Buszujący w zbożu”, „Paragraf 22”, „Kandyd”, „Jądro ciemności”, „Cierpienia Młodego Wertera”, „Lolita” czy „Lot nad kukułczym gniazdem”. Zorganizowana została również wystawa czasopism zakazanych w Polsce w latach 70. i 80. XX w. z powodów politycznych. Znalazły się wśród nich m.in.: „Gryf”, Pismo Ruchu Młodej Polski „Bratniak”, toruński „Immunitet” czy Niezależny Miesięcznik Społeczno-Polityczny „Głos”. O ograniczeniu wolności prasy w okresie PRL-u wiedzą wszyscy. Nikt nie ma wątpliwości co do tego, że w tamtych czasach nie można było mówić swobodnie o nastrojach społecznych czy przekazywać informacje o prawdziwym życiu w państwach bloku socjalistycznego. Przeświadczenie to podzielają również młodzi ludzie, dla których okres PRL-u jest odległym wspomnieniem dzieciństwa bądź tylko historią opowiadaną przez rodziców. Wystawa wzbudziła duże emocje i przywołała wspomnienia. Pokazała siłę i moc, jaką książki i słowo drukowane wywierało na społeczeństwo w dawnych wiekach i obecnie.
Narodowe Czytanie
Młodzież naszej szkoły wraz z opiekunami rokrocznie włącza się w akcję Narodowego Czytania organizowanego przez Prezydenta RP już od roku 2012. W tegorocznej edycji lekturą były „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Pod pomnikiem patrona szkoły, króla Kazimierza Wielkiego, uczniowie przybliżyli treść ballady programowej „Romantyczność”.
Mój ulubiony bohater
W dniu 11 maja 2022 r. w naszej szkole po raz pierwszy miał miejsce taki dzień, w którym uczniowie mogli przebrać się za postaci z bajek, filmów, książek. Mamy nadzieję, że stanie się to już naszą coroczną tradycją i coraz więcej uczniów oraz uczennic naszej placówki chętnie będzie naśladować strojem i makijażem znane postaci ze świata książek, filmów czy kreskówek.
Tydzień Bibliotek
Dnia 12 maja br. w auli naszej szkoły miało miejsce spotkanie nauczycieli bibliotekarzy z uczniami w celu celebrowania Tygodnia Bibliotek. Tym razem sięgnęliśmy po książkę Wojciecha Cejrowskiego „Wyspa na Prerii”, którą autor podarował szkolnej bibliotece wraz ze swoim autografem w 2018 roku, dzięki staraniom Pani Chabasińskiej i Andrzejewskiej. Polski dziennikarz, prezenter telewizyjny, fotograf, podróżnik, autor książek i publikacji prasowych odwiedził blisko 60 krajów na 6 kontynentach. Książka Cejrowskiego pokazuje wszystkim, że za niewielkie pieniądze można doświadczyć wspaniałych wypraw, a świat i jego piękno czekają na każdego.
Z rozmowy z panem Cejrowskim, podczas spotkania autorskiego, wynikało, że on swoje podróże rozpoczął właśnie od wnikliwego czytania książek podróżniczych, później przyszła pora na wojaże i poznawanie obszarów znanych z lektur. A zatem zachęcamy młodzież, rodziców, nauczycieli do sięgania po dzieła zgromadzone w naszej bibliotece. Naprawdę jest w czym wybierać. Zapraszamy!!!